Tematika

02.06:Bevezetés: Követelmények, ütemezés ismertetése, oktatásszervezési kérdések megbeszélése. Követelmények, a tárgy teljesítésének feltételi és az érdemjegy megállapításának módja. Határidők, szükséges szoftverek, kötelező és ajánlott olvasmányok áttekintése. A web alapjai, kérés-válasz modell, http és https protokoll működése, http metódusok és státuszkódok, a böngészők fejlesztő és diagnosztikai eszközei. A kérések és válaszok vizsgálata (Google Chrome, Mozilla Firefox, Postman).
02.13:Bevezetés a Visual Studio Code-ba. A HTML felépítése és alapfogalmai, DOCTYPE definíciók és szabványok, HTML validáció és validátorok használata, HTML oldalak felépítése (csontváz, kötelező elemek), legfontosabb meta elemek, címsorok, bekezdések, előformázott szövegek, szövegformázási lehetőségek. Felsorolások, táblázatok készítése, űrlapok és űrlapelemek készítése, konfigurálása HTML5 alapokon, GET és POST kérés. Az elkészített weboldalak feltöltése egy publikus webszerverre.
02.20:Link és horgony, kép és multimédia elem beágyazása, HTML5 oldalszekciók, konténerelem. Egyéb HTML elemek és attribútumaik. Gyakorlat.
02.27:ZH-1. CSS: CSS szerepe a webprogramozásban, szintaktikai szabályok, a nyelv felépítése. A HTML és CSS elemek összekapcsolásának lehetőségei, az egyes lehetőségek előnyei és hátrányai. Szöveg- és színtulajdonságok, háttér és háttérképek tulajdonságai.
03.13:CSS2 és CSS gyakorlatok. Dobozmodell, kiterjedés, táblázat és listák tulajdonságai, pozicionálás: position és float, flexbox és grid, áttűnések és színátmenetek. és animáció, médiakritériumok, kiegészítő lehetőségek a CSS-ben.
03.20:Bootstrap. Bootstrap jellemzők, kapcsolása a HTML oldalhoz (letöltés, CDN), a Bootstrap filozófiája, konténerek, a grid rendszer használata és működése, reszponzív nézetek készítésének lehetőségei.Gombok, űrlapok, képek kezelésének lehetőségei a Bootstrap segítségével. Felsorolások, táblázatok a Bootstrapben. Kiegészítő Bootstrap ismertek.
03.27:JavaScript: JavaScript beágyazás, use strict direktíva, változók, deklarációk (let, const, var), adattípusok (Number, BigInt, String, Boolean, Null, Undefined), alert, prompt, confirm, típus konverziók, típusellenőrzés, operátorok. JavaScript vezérlési szerkezetek: elágazások, hármas operátor, ?? operátor, ciklusok (while, do-while, for), break, continue.
04.03:JavaScript függvények: alprogramok (eljárások és függvények) definiálása, lokális és outer változók, függvény argumentumok, argumentumok alapértelmezett értékkel, az arguments tömb jelentősége, callback függvények. Függvények és függvénykifejezések készítése, használata. DOM modell felépítése, működése. A HTML és a JavaScript összekapcsolása (események, eseményre való feliratkozás, az egyes események paramétereinek vizsgálata). A DOM tree bejárása és feldolgozása, keresés a DOM-ban, a DOM tartalmának szerkesztése és kezelése, tartalmak dinamikus létrehozása. Fontosabb és gyakran használt DOM események.
04.17:Tömbök készítése és kezelése JavaScriptben, objektumok készítése literálok segítésével. Objektumok feldolgozása, kezelőfüggvények alkalmazása. Érték és referenciatípus közti különbség, másolás, értékadás jelentősége a különböző altípusok között. Alapvető algoritmusok JavaScriptben, algoritmizálási készség fejlesztése.
04.27:ZH-2. Tesztelés: Postman használata API-k tervezésre és tesztelésére. API végpontok tesztelése Postman segítségével, saját API tervezése és készítése. Kollekciók használata és működése, hitelesítés az API-k használata során. API-k tesztelése és tesztszerver létrehozása.
05.08:Zárás, gyakorlati jegy megszerzése.

A gyakorlai jegy megszerzésének feltételei

Egy zárthelyi dolgozatot megírása legalább elégséges (2) szintű teljesítése, valamint 2 beadandó feladat határidőn belül való benyújtása és legalább elégséges (2) szintű teljesítése. A zárthelyi dolgozatra és a beadandó feladatokra kapott érdemjegyek súlyozott átlaga határozza meg az féléves érdemjegyet. A meg nem írt dolgozatokat pótolni kell. Az érdemjegyek meghatározása során az alábbi százalékhatárok kerülnek alkalmazásra:

Százalék Jegy
90-100% Jeles
78-89%
65-77% Közepes
50-64% Elégséges
50% alatt Elégtelen

Irodalom:

  1. Mark Pilgrim: HTML5 az új szabvány, Kiskapu Kiadó, 2011. (https://people.inf.elte.hu/zirtaai/html_ebooks/HTML5.az.uj.szabvany.2011.eBOOk-AnAhTaR.pdf)
  2. Szabó Bálint: Webprogramozás 1. Eszterházy Károly Főiskola, 2013. (Részletek.) https://mek.oszk.hu/14000/14068/pdf/14068.pdf
  3. Ben Frain: Responsive Web Design with HTML5 and CSS3, Packt Publishing, 2012.
  4. Douglas Crockford: JavaScript: The Good Parts: The Good Parts, O’Reilly Media, 2008.
  5. John Buckett: Web Design with HTML, CSS, JavaScript and JQuery Set, Wiley, 2014.